Jak dobrać odzież sportową na trening?

Kobieta w sportowych ubraniach

Efektywny i bezpieczny trening to nie tylko kwestia odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczeń, ale także

właściwie dobranego ubrania i obuwia.Wbrew pozorom kolorowe legginsy i obcisłe topy mogą dać nam więcej niż tylko dobry wygląd na siłowni. Chcesz wiedzieć, jak je dobierać i na co zwracać uwagę przy zakupach odzieży sportowej? Podpowiadamy!

Krój

Pierwszą kwestią, na którą zwracamy uwagę przy doborze odzieży sportowej na trening, są oczywiście kroje. W ofertach znanych marek sportowych takich, jak adidas, Nike, Puma, Reebok czy Under Armour, znajdziemy zarówno dopasowane, obcisłe fasony spodni i koszulek sportowych, jak i te luźniejsze. Zastanawiasz się, które z nich zapewniają większy komfort podczas ćwiczeń? Mimo iż zwykło się uważać, że to w oversizowych ubraniach mamy większą swobodę poruszania się, to często te obcisłe, dopasowane kroje odzieży sportowej są na treningach bardziej komfortowe. Warto wspomnieć, że są one wykonywane z tworzyw niezwykle elastycznych, które dopasowują się do kształtu ciała, umożliwiając mu pełen zakres ruchów. Jednocześnie podczas ćwiczeń na maszynach w siłowni czy w trakcie biegu nie przeszkadza nam nadmiar materiału, który bywa uciążliwy, gdy ćwiczy się w obszernych ubraniach sportowych.

Materiał

Często pytamy: z jakiego materiału szyje się dobrą odzież sportową? Odpowiedź może niektórych zaskoczyć, bo w przypadku ubrań idealnych na trening skład materiału wcale nie musi być… naturalny! Wręcz przeciwnie – bardzo często w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego lepiej sprawdzają się włókna syntetyczne, które tworzy się z myślą o sportach i podwyższonej temperaturze ciała podczas ich uprawiania. Nie bój się ubrań sportowych z poliestru, elastanu, ale też technicznych tkanin, które charakteryzują się tendencją do szybkiego schnięcia i elastycznością niezbędną przy treningach różnego typu!

Technologie

Odzież sportowa to najbardziej technologicznie zaawansowana odzież na świecie. Marki sportowe mają swoich specjalistów od innowacji, którzy pracują nad tym, by ubrania sportowe były wytrzymałe, przewiewne i bardzo komfortowe. Każdy z brandów ma swoje słynne rozwiązania technologiczne, które zastosował w odzieży do uprawiania sportów. Większość z nich ma na celu odprowadzać nagromadzoną przy intensywnym wysiłku fizycznym wilgoć na zewnątrz i zapewniać optymalną temperaturę ciała. Prekursorem tego typu rozwiązań była marka Under Armour. Dziś możemy znaleźć je w asortymencie każdej znanej firmy! Warto zwracać na to uwagę, bo technologie te znacznie wzmacniają nasz komfort podczas treningów.

Rozmiar

Nie od dziś wiadomo, że właściwy dobór rozmiaru ubrań przekłada się na nasze dobre samopoczucie przy noszeniu ich. Jeśli chodzi o ubrania sportowe, ma to szczególne znaczenie. Odzież, która blokuje nasze ruchy, jest za ciasna lub przeciwnie – za luźna, zbyt obszerna, może skutecznie utrudniać wykonywanie ćwiczeń. Zastanawiasz się, jaki rozmiar odzieży sportowej na trening wybrać? Postaw na zapoznanie się z tabelą rozmiarów danej marki oraz dokładne pomiary swoich obwodów, które przy okazji pozwolą ci na zmierzenie efektów ćwiczeń! Zdecydowanie warto też przymierzać odzież w kilku rozmiarach i sprawdzić ją w ruchu. Jeśli w danym rozmiarze czujemy się komfortowo w przymierzalni, to z pewnością będzie nam wygodnie również podczas treningów.

Kolor i wzór

Czy design ma jakiekolwiek znaczenie przy doborze odzieży sportowej na trening? Zdecydowanie ma! Decydując się na ubrania sportowe w ulubionych kolorach czy wzorach, motywujesz się do działania! Koszulki z motywacyjnymi hasłami czy legginsy z optymistyczną grafiką czasami wręcz krzyczą do nas, by zabrać je na trening. Gdy przebrniesz przez wszystkie kroki dobierania ubrań sportowych, zatrzymaj się nad wyborem koloru i wzoru. Upewnij się, że wymarzony strój pozytywnie na ciebie działa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.