Ćwiczenia na nogi

Ćwicząca kobieta

Nogi należą do jednych z najbardziej zaniedbywanych partii mięśniowych przez wielu bywalców siłowni. Panuje powszechne przekonanie, że na atletyczny wygląd składają się przede wszystkim znakomicie wyrzeźbione ramiona, brzuch czy plecy. Mięśnie nóg schodzą tymczasem na dalszy plan. Czy słusznie?

Nogi to podstawa

Nogi stanowią jedną z największych grup mięśniowych w naszym organizmie. Prawidłowy ich rozwój to gwarancja pomyślnych treningów innych partii ciała, a także duża korzyść dla całokształtu naszej sylwetki.

Możemy wyróżnić kilka przyczyn, dla których wciąż wielu ludzi nie przykłada dużej wagi do ćwiczeń na nogi. Po pierwsze, co zostało już wyżej powiedziane, duża część osób uczęszczających na siłownię robi to przede wszystkim dla poprawienia wyglądu. Jednocześnie posiadają oni mylne przeświadczenie, że na sylwetkę mają wpływ tylko i wyłącznie bogato eksponowane części ciała – jak ramiona czy brzuch. W rzeczywistości znacznie ważniejsza jest budowa harmonijnej figury, której wszystkie elementy ze sobą współgrają. Poza tym osoba z wyjątkowo szerokim, wytrenowanym torsem i chudymi nogami wygląda po prostu śmiesznie.

Drugim problemem jest relatywna trudność wykonywania ćwiczeń na dolne partie naszego ciała. Wiele z nich wymaga nieskazitelnej techniki, w przeciwnym razie grożąc kontuzjami lub w najgorszym razie, brakiem efektów. Nie powinno jednak to nas zniechęcać, a jedynie zmotywować do jeszcze bardziej intensywnej pracy – najlepiej z trenerem, który dopilnuje, abyśmy nie popełniali błędów.

Jakie ćwiczenia wykonywać na nogi?

Rozpoczynając ćwiczenia na dolne partie naszego ciała, warto przyjrzeć się budowie anatomicznej nóg i rozmieszczeniu poszczególnych mięśni. Pomocny może okazać się Internet, w którym znajdziemy interaktywne, przejrzyste przekroje. Posiadając już odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii, możemy być w stanie wybrać ćwiczenia w taki sposób, aby uaktywniały wszystkie ważne mięśnie.

Przysiady ze sztangą lub hantlami

Przysiady ze sztangą lub hantlami to jedno z najbardziej podstawowych ćwiczeń na mięśni nóg. Jednocześnie nie jest zbyt lubiane przez sportowców. Panuje bowiem mylny pogląd, że rozwija ono wyłącznie dolne partie naszego ciała, do których duża część osób nie przywiązuje wielkiej wagi.

Ćwiczenie to można wykonywać na różne sposoby, przy użyciu kilku przyrządów. Podstawowa metoda zakłada wykorzystanie sztangi lub hantli, choć można je przeprowadzić także za pomocą jednego z kilku urządzeń.

Niezależnie od wybranego sposobu, należy ostrożnie dobrać obciążenie – zbyt duże może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.