Ćwiczenia na brzuch

Szczupła kobieta

Pięknie wyrzeźbiony brzuch stanowi popularny cel osób systematycznie uprawiających aktywność fizyczną. Popularny „kaloryfer” pragną mieć nie tylko mężczyźni, ale i kobiety. Warto zatem zapoznać się z ćwiczeniami, jakie mogą nas przybliżyć do osiągnięcia idealnego brzucha.

Ogólne porady związane z ćwiczeniami na mięśnie brzucha

Jeśli naszym głównym celem, jaki przyświeca nam przy wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie brzucha jest poprawa estetyki ciała, to warto od razu rozprawić się z pewnego rodzaju mitem. Otóż do osiągnięcia upragnionego „kaloryfera” może oprócz treningu być konieczna także odpowiednia dieta. W przeciwnym razie zbudujemy co prawda bardzo mocne mięśnie, których jednak nie będzie widać z zewnątrz.

W przypadku jakiegokolwiek treningu (mięśni brzucha w szczególności) należy pamiętać o regeneracji. Ćwiczenie tych samych mięśni codziennie spowoduje jedynie ich degradację. Zrobienie sobie jednego dnia przerwy może być prawidłowym postępowaniem w przypadku treningu wielu grup mięśniowych, jednak mięśnie brzucha często potrzebują dwóch lub nawet trzech dni odpoczynku (zwłaszcza, jeśli przeprowadzane ćwiczenia były bardzo intensywne).

Kolejna dość uniwersalna w sporcie zasada, odnosząca się również do treningu mięśni brzucha mówi o konieczności zachowania prawidłowej techniki ćwiczeń. Bez niej nie będą wystarczająco efektywne, a także mogą spowodować groźne urazy bądź kontuzje. Podobne znaczenie ma właściwe tempo treningu: ćwiczenia wykonujmy powoli i starannie.

Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Najpowszechniej stosowanym ćwiczeniem na mięśnie brzucha i wręcz stereotypowo z ich rozwojem kojarzonym są… popularne brzuszki. Warto jednak pamiętać, że wbrew pozorom nie jest to najłatwiejsze ćwiczenie pod względem technicznym i większość osób wykonuje je niepoprawnie. Jeśli trenujemy na siłowni, to dobrze poradzić się w tej kwestii instruktora lub trenera personalnego. W przypadku, gdy treningi przeprowadzamy samodzielnie, znakomitym pomysłem jest sięgnięcie po filmiki instruktażowe w Internecie.

Zakładając, że mamy dostęp do podstawowych urządzeń, jakie można znaleźć na każdej siłowni, należy zwrócić uwagę jeszcze na kilka ćwiczeń. Może to być na przykład podnoszenie nóg w leżeniu na skośnej ławce (zginając je w kolanach, z rękami trzymanymi za głową).

Zwyczajny drążek daje nam możliwość ćwiczenia wielu partii mięśni – również brzucha. Wisząc na nim należy podnosić kolana najwyżej, jak to możliwe. Jednocześnie starać się unikać zamaszystych ruchów i bujania całym ciałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.